Evde Kaçak Akım Rölesi Faydaları Nelerdir? Kaçak Akım Rölesi Kaç Amper Olmalıdır?

Kaçak akım röleleri, elektrik hattı olan her hanede kullanılabilen şalt malzemeleridir. Elektrik devresinin hane için kurulması esnasında yerleştirilebildiği gibi, ilerleyen zamanlarda da devre üzerine kaçak akım rölesi eklenebilir.

Kaçak akım rölesi kullanımında amaç; elektrik hattı ile ev içerisine gelecek olan elektriğin dengelenmesini sağlamaktır. Doğal olarak, içerisine elektrik gibi önemli bir varlığın da dahil olduğu kaçak akım rölesi hakkında; ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı, hangi faydalara neden olduğu, öğrenilmelidir.

Evlerde Kullanılan Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım rölesi, genel olarak elektrik devresi aygıtlarından bir tanesidir. Elektrik devresinden gelecek olan akım fazlasının, kaçak olarak yeniden elektrik devresine kazandırılmasını sağlar. Otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle, manuel kurulumu olmayan elektrik aygıtları kategorisinde yer edinir. En önemli amacının kaçak akımı korumak olması nedeniyle, kaçak akım koruma rölesi de denilebilir.

Evde Kaçak Akım Rölesi Faydaları Nelerdir?

İnsanlar, evde kaçak akım rölesi faydaları hakkında mutlak surette bilgi sahibi olmalıdırlar.

Kaçak akım rölesinin faydalarıysa şöyledir:

  • Devreye gelen akımın fazla olması, prizlerde de fazla akımın oluşmasına neden olur. Bu durum, prize takılı elektrikli araçların yanmasına veya kısa devre yapmasına neden olabilir. Kaçak akım rölesi sayesinde, elektrikli ev aletleri bu sorunlardan korunur.
  • Elektrik hattı üzerinde olabilecek her türlü kıvılcım ve yangın, ciddi can ve mal kaybı potansiyeli taşır. Kaçak akım rölesi sayesinde akım devreye yeniden katıldığı için, ateş oluşumu önlenir.
  • Bu aygıtın kullanım esasında, fazla akımın devreye yeniden verilmesi vardır. Doğal olarak, elektrik fazlasının dönüştürülmeden ve yeniden kullanılabilir olması sağlanır.
  • Elektrik hattında oluşan hasarlar, iç ve dış devre yenileme ihtiyacını doğurabilir. Doğrudan masrafa neden olan bu durumlar, kaçak akım rölesi sayesinde oldukça uzun bir süre ortadan kaldırılır.

Kaçak akım rölesi faydaları, evler için böyle sıralanabilir.

Kaçak Akım Rölesi Kaç Amper Olmalıdır?

Kaçak akım rölesi için, amper miktarının farklı olmasından dolayı çeşitler olduğu görülecektir. Ev içerisine verilebilecek elektrik için hazırlanan alt yapı, elektrik devresinin kaç yıllık olduğuna göre hesap edilen direnç ve buna benzer değerlendirmeler; kaçak akım rölesinin ev için kaç amper olarak belirlenmesi gerektiğinde ortaya koyulan değişkenlerdir. İncelemeler sonrasında amper miktarı artabilecek olsa da, evlerin büyük bir çoğunluğunda kırk amper olacak şekilde kaçak akım rölesi kullanılır. Kırk amperin yaklaşık olarak iki yüz voltluk bir akımı dengeliyor olması, ev içerisindeki elektrik temelli can ve mal kayıplarının büyük oranda önüne geçecektir.

Evde Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Kaçak akım rölesi, hem ev için hem de diğer yaşam alanları için aynı konumda kullanılır. Bu konum; elektrik bağlantısından alınan akımın, hane içerisine yerleştirilmiş olan bağlantı hatlarına teması olan yerdir. Şalter olarak da bilinen bu alanlar, genel hat üzerinden alınan enerjinin özel olarak eve yönlendirilmesini sağlar.

Bu yüzden tam olarak şalterlerin olduğu alan, kaçak akım rölesi yerleştirilmesi gereken alandır. Bu sayede; fazla olan akım en kısa yoldan ana akıma katılır ve yangın ihtimali sıfıra yakın olarak dengelenir.

Evde Kaçak Akım Rölesi Nasıl Kullanılır?

Evde kullanılacak kaçak akım rölesi, mutlaka elektrik uzmanı birisi tarafından devre üzerine yerleştirilmelidir. Hem doğru konumun ayarlanması, hem de kullanım sayesinde akım dengesinin sağlanması; kaçak akım rölesi alanında bilgi sahibi ustalar tarafından gerçekleşecektir. Bu nedenle; ev içerisindeki insanların, özellikle elektrik bağlantısı açıkken ve çıplak elle kullanım yapmayı denememeleri gerekecektir.

Yorum yapın