Evinize Uygun Priz Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Priz çerçeveleri; elektrik bağlantısının yayılması için kullanılan prizlerin üzerine yerleştirilen ve farklı amaçlarla kullanılan çerçevelerdir. Özellikle, evin yapıldığı veya dizayn edildiği zamanlarda tercih edilmesi ve kullanılması gerekir.

Bu nedenle, hem beğeniye uygun olan hem de uzun kullanım için evinize uygun priz çerçevesi seçiminin önemi büyüktür. Dolayısıyla, konu hakkında; seçilecek olan priz çerçevelerinde neler baz alınır, priz çerçevesi seçimi neden önemlidir, konularına bakılması gerekecektir.

Evinize Uygun Priz Çerçevesi Seçiminde Neler Baz Alınmalıdır?

Seçilecek olan priz çerçevelerinde, satın alacak kişinin maddi durumuna ve aile yapısına kadar birçok etken baz alınmalıdır.

Buna rağmen, öne çıkan ve değerlendirilmesi gereken noktalar şöyledir:

  • Evde küçük çocuğun veya ayırt etme gücü olmayan birinin olup olmadığı
  • Prizlerin bulunduğu yere kaçak su gelmesi durumunun mümkün olup olmadığı
  • Duvar renk durumu
  • Yapı içerisinde kullanılan nesnelerin şık olarak mı yoksa sade olarak mı tercih edildiği

Gibi durumlar, priz çerçevesi seçiminde mutlaka baz alınması gereken unsurlardandır.

Evinize Uygun Priz Çerçevesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev içerisine uygun olan priz çerçevesini seçmek için, öncelikle güvenlik ihlalleri dikkate alınmalıdır. Ev içerisinde bir bebeğin, çocuğun veya ayırt etme gücünden yoksun birinin olması durumunda priz çerçeveleri; kapaklı tasarıma sahip, herkes tarafından kolay bir şekilde açılmayan ve koparılma ihtimaline karşı dayanıklı olan yapıda seçilmelidir. Ayrıca, bazı evlerin bodrum katında veya su akıtan bir yerde olma ihtimalleri vardır.

Böyle durumlarda priz içerisine su kaçması; elektrik kaçaklarının olması, prizlerin patlaması veya elektrikli ev aletlerinin bozulması gibi sorunlara neden olacaktır. Güvenlik unsuruna aykırı olan bu durum, Buna ek olarak, çerçevelerin renkli ve desenli olan şekilleri de vardır. İnsanlar; evlerinde yer alan diğer nesnelerle uyumlu olacak şekilde, duvar rengine daha fazla şıklık katan veya istedikleri sadelik oranındaki priz çerçevelerini seçebilirler.

Priz Çerçevesi Seçimi Neden Gerekir?

Yapılacak olan priz çerçevesi seçiminde, hem güvenliğin kurulması hem de görselliğin yakalanması avantajları sağlanacaktır. Çünkü priz çerçevesi seçimi, hem evin farklı odalarında ayrı ayrı olacak şekilde hem de tüm ev içerisinde ortak olacak şekilde seçilebilir. Bu durumda görsel olarak estetik olan priz çerçeveleri ortaya çıkacağı için, çerçeve seçimine önem gösterilecektir.

Bir diğer priz çerçevesi seçim nedeni ise; prizlerin evin her yerinde olabileceği için, alt taraflarda ve çocuklarla bebeklerin ulaşabileceği yerlerde olmasından dolayı kapatılmak istenmesidir. Çocukların içinde bulundukları merak dürtüsü, prizlerin el ile kontrol edilmesine veya içerisine yabancı madde koyularak kontrol edilmek istenmesine neden olur. Bu durum da ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir problem olduğu için, en uygun olan priz çerçevesinin seçimi büyük önem arz eder.

Evinize Uygun Priz Çerçevesi Seçimi Nerede Yapılabilir?

Ev için uygun olan priz çerçeveleri için yapılmak istenen seçim, hem elektrik bağlantısıyla alakalı ürünlerin satışını yapan yerlerde hem de internet üzerindeki sitelerden sağlanabilir. Tercih yapılırken; prizin hangi ebatlarda olması gerektiğine, rengin tam olarak hangi tonda olduğuna ve kapak içerip içermediğine dikkat edilerek karar alınması gerekir.

Sitemiz üzerinden priz çerçevelerini inceleyebilirsiniz.

Evinize Uygun Priz Çerçevesi Ücretleri Nasıl Değişir?

Seçilecek olan priz çerçevelerine ait ücretler, çerçeve yapılarının farklı olmasından kaynaklı olarak değişkendir. Hem bütçeye, hem de ihtiyaç duyulan duruma göre priz çerçevesi seçilmelidir.

Yorum yapın